Historické táboření

Termín: 5.-8. května 2018

Místo: Tvrz Kestřany

O co jde?

Jedná se o tradiční pohodovou akci volného sdružení šermířských skupin, tanečních skupin i jednotlivců, zkrátka lidí, co mají něco společného s historií. Společně se nazýváme „Landsknechti A.D.1525“ a je tedy jasné, že se jedná o akci směřovanou do období 1. poloviny 16. století.

Naší snahou je však potkávat nové i staré tváře a tak pokud máš kostým ze století patnáctého nebo období 30-ti leté války, neváhej a přijeď s celou skupinou, rodinou nebo jen sám. Na celou dobu nebo jen na otočku.

povely

Co je náplní?

Užít si dobového života…

  • Vojsko bude cvičit s píkami, tesáky, střílet z palných zbraní (dobové povely ke stažení zde).
  • Povaleči hrají karban a jiné dobové hry.
  • Mezi námi dlí určitě odborníci na různá odvětví – historici, učitelé šermu, švadleny, učitelé dobových tanců, muzeologové, padělatelé mincí, kováři … zkrátka, aby se probralo, co koho zajímá.
  • Večer se tančí, zpívá, debatuje, pije, muchluje… a trochu hlídkuje.
  • Děti mají různé soutěže nebo je vyháníme hrát si kamkoliv, jenom aby od nich byl pokoj.
  • Kuchyň máme famózní, ale občas je potřeba přiložit ruku k dílu, nasekat dřevo, opéct masisko.
  • Nebo přijeďte jen proto, aby jste si odpočinuli.
 

Intro…

     Je jaro roku 1526 a armáda slovutného Jörga von Frunsberg se pomalu vrací zpět do Říše po vítězné bitvě u Pávie. Zajmutí francouzského krále Francise I. bylo jen třešničkou na dortu k obrovské kořisti, kterou Imperiální landsknechti, švýcarští žoldnéři a španělští arquebuzíři po bitvě získali od nepřítele. Zatímco francouzský král pomalu míří do španělského zajetí, triumfující vojsko si na cestě užívá všech rozkoší, které se mu nabízí. Po uplynulých letech bojů se zdá, že italské války jsou u konce.

     Česko-Moravská rota a část Švýcarů dostala rozkaz zamířit na jedno z panství pana Kryštofa ze Švamberka – Kestřany – a vyčkat dalších rozkazů. Vojsko má být i nadále plně k dispozici, a tak mají velitelé za úkol udržovat vysokou bojovou připravenost. Koneckonců, stále se platí žold. Nicméně bujaré oslavy, krásné ženy a po Itálii neotřelá rakouská i moravská vína způsobily, že mnozí mají už zase hluboko do kapsy. Vojákům, ale i trénu táhnoucímu s vojskem, pomalu dochází, že uplynulé tažení mohlo být také na dlouhou dobu poslední a že bude potřeba si brzy znovu zvyknout na usedlý způsob života. Huren a kampfrau si začínají uvědomovat, že kolem běhá nějak moc jejich dětí a ty, co zůstaly po bojích samy, si hledí rychle ulovit nějakého dalšího živitele. Moc času už nezbývá…

    A tak, ačkoli jsou pitky a večerní tancovačky v táboře stále na denním pořádku, vojsko každý den cvičí v poli a karban je i nadále hlavním zdrojem příjmu kdejakého podvodníka, sem tam přece jen někdo vytáhne staré řemeslnické nářadí. Z rozverné hure se vyklube šikovná švadlenka či kejklíř, kdekdo z trénu se ukáže jako schopný obchodník dodávající do tábora od místního obyvatelstva žádané zboží a leckterý bijec je viděn, jak místo meče svírá hudební nástroj a baví ostatní. Zkrátka všichni pomalu začínají vzpomínat na svá civilní povolání…

    Budeme rádi, když si ve volné chvíli na tenhle pomalý přerod uděláte čas a ostatním nastíněnou atmosféru vlastní improvizací dotvoříte.

Možnosti táboření na Kestřanech?

Tábořit se bude v zahradě u Tvrze a to ve vašich vlastních historických stanech. Pokud chce někdo přijet jen na otočku, pak jsme schopni zajistit přespání na tvrzi. Autem je možno zajet přímo na tábořiště a po vyložení věcí zaparkovat před areálem tvrze. Záchod a voda je na tvrzi k dispozici, obchod je v Kestřanech. Jídlo bude zajišťovat naše polní dobová kuchyně.

Areál tvrze bude pro veřejnost otevřen, ale dle zpráv nebude návštěvníků mnoho a požádáme je, aby nám necourali po táboře. Tvrz pro nás bude přístupná celodenně, ale počítáme s ní hlavně pro případ večerní zábavy.

Všichni si musí zajistit kostým (viz přípustná období), vojáci výzbroj a výstroj atd. Očko přimhouříme u obuvi dětí. V táboře se udržuje pohledové minimum, to jest nedobový binec si nechte v zavřeném stanu.

Začátek akce je v sobotu 5. 5. 2018 ve 12.00 hod. a konec v úterý 8. 5. 2018 ve 12.00 hod. Během této doby platí kostýmová povinnost a autům je vjezd k tábořišti zakázán.

A kolik ta sranda bude stát?

Nájem tvrze, voda, dřevo – 250 Kč/dospělák/akce (placeno předem na ČÚ 670100-2207790977/6210, jako zprávu pro příjemce uveďte svoje jméno) Náklady na stravu – cca 120 Kč/osoba/den, polovinu pak děti od 3 do 12 let (poměrová část se rozpočítá a zaplatí při odjezdu) On-line tabulku, kde se závazně upíšete na jídlo (do 30. 4.) naleznete zde.

Vojsko:

Každý voják, nechť je vyzbrojen hlavní zbraní a pobočkou, zbroj je doporučena. Do bitek povoleno pouze osobám starším 18-ti let, nebo od 15-ti, s písemných souhlasem rodičů. Ženy se mohou účastnit v mužském odění. Výjimka jsou střelci, kde je povolena i sukně.

Hlavní zbraň: píka, halapartna, jedenapůlruční meč, obouručák, arkebuza, buben, prapor

Pobočka: tesák, katzbalger.

Píky – je obtížné je vozit. Nějaké máme a budeme se snažit dovézt, ale budeme rádi, když si dovezete vlastní.

Arkebuza (mušketa) – střelců bude hodně, kdo máte palné zbraně, rozhodně si je vezměte. Mějte kvalitní, nehrudkovatý prach do hlavní. 
Máme zajištěno místo na Písecké střelnici na pondělí 7. 5. 2018, cena je 200 Kč/osoba/hod. Zájemci o střelbu se napište ZDE. Je nutné si ale dovézt kule vaší ráže, případně výbavu na odlévání + olovo – odlijeme společně. Nespoléhejte ale na ostatní, že vám munici dodají. Znáte to, co kus, to originál…

Zbroj – pokud nejste zrovna střelcem, rozhodně doporučujeme kyrys+přilbu. Pokud budeme nacvičovat průniky do formace, tak první řada je dost na ráně…

Pobočky – určitě všichni, často s nimi nacvičujeme nějaké techniky. Kdo máte ostrý tesák, tak prosím vezměte i ten, ať si můžeme zasekat do cvičných cílů.

Všichni a hlavně trén:

Trénu se bude určitě hodit něco na pomocné práce. Základní výbavou je ostrý nůž, hodí se sekerka či tesák (ostrý). Vezměte si i pár spotřebních hader na utěrky a chňapky.

Ženy poprosím o nějaké základní šití, sem tam něco upadne…

Luk – určitě si zase zastřílíme. Hodil by se i nějaký dětský.

Vzduchovka – i když je nedobová, vezmeme pro starší děti.

Vrhací nože – tohle bysme chtěli letos vyzkoušet! Pro ukázku můžete předvést i profesionální vrhací nože, ale dáváme přednost vlastní výrobě. Chceme zjistit, kdo je lepší (výrobce a vrhač).

Na co ještě nezapomenout?

Ženy – rozhodně nenechte doma šperky a jiná zkrášlovadla, muži to jistě ocení…

Muži – náhradní košile a spodky, hřeben, vosk na kníry, slivovice… – silně doporučeno. Některé společenské události mohou vyžadovat zvýšené úsilí v oblasti čistoty těla, tak ať nezůstanete stranou.

Na jídlo – Miska, lžička a pohárek je nutnost. Asi bude k dispozici i medovina, víno, pivo, kafe…

Osvětlení – svíčky a lampičky v hojném počtu a pamatujte, že může foukat. Rozhodně nechceme žádné baterky či svícení mobily! Skrz stanová plátna je to vidět a ruší to dobovou atmosféru.

Hry – jakákoliv zajímavá dobová hra, ať už stolní nebo do pole, bude vítána. Sami jich pár dotáhneme.

Mince – vezměte si dobové repliky mincí. Jistě je využijete (utratíte). Sázíme se často a rádi úplně na cokoliv.

Hudební nástroje – ať už dobové nebo nedobové (alespoň pro první večer) a neochraptělé hlasivky !

A co ještě?

Zvířena – psi, bejky, ovce a jiné domácí mazlíčky si klidně přitáhněte, ale jen pod podmínkou, že jsou zvyklí na lidi, děti, ostatní zvířenu a střelbu. Počítejte s tím, že jsme prakticky ve vesnici. Každý za svého miláčka nese plnou zodpovědnost!

Léky – připomínám především protialergické léky a případně i repelenty. Klíšťata a jiná havět něstojí za to. Vojsko a děti také základní obvazovou výbavu na bebinka, autolékarnička, ale bude stačit. Ochlastové prášky na kocovinu a střeva. Rozhodně doporučuji špunty do uší!!!

Mladíci a dívky bez doprovodu zákonného zástupce ve věku 15-18 let, si musí na akci přivést vyplněné čestné prohlášení.

Kontaktní formulář:

[contact-form-7 id=“2085″ title=“Formulář táboření“]

zatím přihlášeno dospělých...
... a dětí do 15 let