logo Poustevník
Po západu slunce rozsvítíme vaši akci netradičním ohnivým přestavením.
Oheň
logo Poustevník
Provádíme šerm z období vrcholné gotiky a renesance plné surových i technicky propracovaných soubojů.
Šerm
logo Poustevník
Provádíme rekonstrukce dvorských honosných tanců i veselých tanců prostého lidu období středověku a renesance.
Tanec
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Hostina na Stránecké Zhoři

18. - 20. října 2019

O co jde?

Honza s Axíkem se rozhodli nám uspořádat hostinu, takže tahle akce bude nebojová. Jak je naznačeno v intru níže, nic není zadarmo. Místo u stolu je třeba si zaplatit herními penězi. Ceny budou vyhlášeny na místě, kdo má našetřeno, je tedy za vodou. Ostatní musí nabýt bohatství jinak – určitě bude mnoho příležitostí pomoct s přípravou hostiny a tím si vydělat. Další možností je karban a sázky všeho druhu či jiné protislužby jako hra na hudební nástroj pro osazenstvo atd. Přivezte tedy prosím spoustu dobových her. Včer bude kapela, takže si možná i zatancujem.

Jedinou další podmínkou kluků je, aby vaše kostýmy byly tentokrát perfektní, děti nevyjímaje! Pokud pro děti nemáte dobovou obuv, musí být alespoň vkusně zakryta. Ženy mají být oděny dle dobrých mravů, tedy žádné prostovlasé poběhlice apod. Muži nechť jsou čistí s umytými vousy a vypranými spoďáry.

Program a Organizace:

 • Pátek odpoledne – příjezd a ubytování.
 • Sobota v průběhu dne – příprava hostiny a volná zábava (karban, hry, možná bude i překvapení).
 • Sobota večer – hostina.
 • Neděle dopoledne – úklid a odjezd (úklidu se bez vyjímek účastní všichni, kdo byli na hostině).
 • Spát se bude primárně ve vašich stanech na louce před Zhoří.
 • Je možnost rezerovat si místo a spát uvnitř. Počet je však omezen, takže kdo dřív přijde, ten dřív mele.
  I toto místo si však musíte navíc zaplatit herními penězi (6 fufíků/dospělák/noc, 4 fufíky dítě 3-15let/noc).
 • Jídlo bude zajištěno jako obvykle (snídaně, obědy, večeře, svačiny) po celou dobu, a to od páteční večeře do nedělního oběda.
  Pokud se na akci nepřihlásíte, kuchyně s vámi nebude počítat.

Přihlášení a Záloha do 15. 10. 2019:

Záloha:   200 Kč / dospělá osoba / akce   |   100 Kč / dítě 3-15 let / akce
Platba zálohy na ČÚ: 670100-2207790977/6210 – do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno.
Přihláška je platná po zaplacení zálohy.
Kdo se přihlásí po 15. 10. 2019, zaplatí na místě s příplatkem 150 Kč!

Náklady na stravu se rozpočítají mezi všechny jedlíky a zaplatí až na místě.
Přihlášením a zaplacením zálohy se s vámi bude počítat i pro jídlo.

Další užitečné informace:

Trénu se bude určitě hodit něco na pomocné práce. Základní výbavou je ostrý nůž, hodí se sekerka či tesák (ostrý). Vezměte si i pár spotřebních hader na utěrky a chňapky. Ženy prosíme o nějaké základní šití, sem tam něco upadne…

Hry – jakákoliv zajímavá dobová hra, ať už stolní nebo do pole bude vítána.

Mince – vezměte si dobové repliky mincí, jistě je tu utratíte aneb. „Bez peněz na hostinu nelez!“.

Hudební nástroje – večer nám bude hrát kapela od Švýcarů.

Miska, lžička a pohárek je nutnost. 

Osvětlení – Svíčky a lampičky si přivezte v hojném počtu. Pamatujte, že může foukat. Rozhodně nechceme žádné baterky či svícení mobily! Skrz stanová plátna je to vidět a ruší to dobovou atmosféru.

Ženy – rozhodně nenechte doma šperky a jiná zkrášlovadla, muži to jistě ocení…

Muži – náhradní košile a spodky, hřeben, vosk na kníry, slivovice,… – silně doporučeno. Některé společenské události mohou vyžadovat zvýšené úsilí v oblasti čistoty těla, tak ať nezůstanete stranou.

Připomínáme zejména léky na alergie ve vnitřních prostorách může být zvýšený výskyt prachu a pylů. Můžete se hodit i repelenty na komáry. Někomu zase špunty do uší (při střelbě či večerním hluku), prášky na kocovinu a střeva, …

Psi, ovce, bejky a jiné domácí mazlíčky si klidně na táboření přivezte, ale pod podmínkou, že jsou zvyklí na lidi, děti, ostatní zvířenu a střelbu.
Každý za svého miláčka nese plnou zodpovědnost!

Pokud jste nemocný nebo máte vši, na hostinu NEJEZDĚTE! Pokud se to týká vašich dětí, tak je nechte doma. 
Mějte „prosím“ ohled na ostatní, Nikdo z nás, nechce být po akci nemocný nebo odvšivovat sebe či rodinu. 
Nemocné bez milosti zmrskáme, zavšivené skalpujeme a hlavně je pošleme hladové domů!

Je říjen roku 1529 a je tomu pouhých pár dní, co turecké hordy Sulejmana I. dorazily k Vídni. Českomoravská rota však dostala rozkazy jiného druhu. Kraj severně od Vídně nesmí poskytnout nepříteli žádnou příležitost k doplnění zásob. Mnoho dní tedy rota pomáhá organizovat evakuaci obyvatelstva a hlavně konfiskuje zásoby pro potřeby křesťanského vojska.

Je tomu pár dní, co menší část roty dorazila do zájezdního hostince na Zhoři. Pravda, po hostech i čeledi už dávno nebylo památky, nicmeně hostinský, muž úctihodné postavy a lakomého srdce, se rozhodl, že svůj majetek bude bránit stůj, co stůj. Na výzvu k plnění rozkazu odpověděl několika šťavnatými výrazy a jeho odpověď byla jasně vyjádřena klapnutím závor na hlavní bráně.

Jenže na to už rota byla zvyklá. Po krátkém vyjednávání a tajném průniku přes okno už hostinský ve chvilce ležel na nádvoří a blekotavě prskal omluvu přes pár vyražených zubů. Hans a kovářem Axmanem mezitím nelenili a jako hlavní proviantmaistři se jali prohledávat sklepy. K jejich překvapením hostinec přímo přetékal jídlem všeho druhu.

Nevím jestli se ti dva přímo drželi rozkazu, ale nenašel se nikdo, kdo by protestoval, když přišli s plánem na chvíli odložit povinnost a taky si trochu urvat z vybraných laskomin do vlastních břich. Hostinský byl umlčen plným váčkem stříbrňáků, aby jsme nemohli být obviněni z krádeže, zásoben soudkem dobrého vína a zavřen do sklepa.

Zhoř byla naše a vypadalo to na pár příjemných večerů bez boje a sloty. Všem se už sbíhaly sliny, zbraně byly odloženy do kouta, takže největší otázkou bylo, kde na to vzít. Hans jasně naznačil, že ten plný váček byl jeho a “Kdo chce žrát, musí dát!“. U lancknechtů se ale vždycky dá nějak vydělat. Buď prací nebo karbanem.

PŘIHLÁŠENÍ