Historické Táboření

5. - 8. května 2023

O co jde

Jedná se o tradiční pohodovou akci volného sdružení šermířských skupin, tanečních skupin i jednotlivců, zkrátka lidí, co mají něco společného s historií. Společně se nazýváme „Landsknechti A.D.1525“ a je tedy jasné, že se jedná o akci směřovanou do období 1. poloviny 16. století.

Naší snahou je však potkávat nové i staré tváře a tak pokud máš kostým ze století patnáctého nebo období 30-ti leté války, neváhej a přijeď s celou skupinou, rodinou nebo jen sám. Na celou dobu nebo jen na otočku.

Co je náplní

Užít si dobového života…

  • Vojsko bude cvičit s píkami, tesáky, střílet z palných zbraní (dobové povely ke stažení zde).
  • Povaleči hrají karban a jiné dobové hry.
  • Mezi námi dlí určitě odborníci na různá odvětví – historici, učitelé šermu, švadleny, učitelé dobových tanců, muzeologové, padělatelé mincí, kováři … zkrátka, aby se probralo, co koho zajímá.
  • Večer se tančí, zpívá, debatuje, pije, muchluje… a trochu hlídkuje.
  • Děti mají různé soutěže nebo je vyháníme hrát si kamkoliv, jenom aby od nich byl pokoj.
  • Kuchyň máme famózní, ale občas je potřeba přiložit ruku k dílu, nasekat dřevo, opéct masisko.
  • Nebo přijeďte jen proto, aby jste si odpočinuli.

Jaro je tu, zimní kvartýry jsou vyjedeny a hemží se štěnicemi, krysami a jiným neřádstvem a muži jsou z dlouhé nečinnosti popudliví. I ženy jsou popudlivé, protože muži nedělají nic a děti dělají všechno. Naštěstí je zima u konce, cesty vysychají a proslýchá se, že císař verbuje armádu na nějaké velké tažení. Je třeba se zvednout a dostavit se na určená shromaždiště kdesi ve Furt In Waldu, kde budou sešikovány roty, secvičeny a vypraveny na cestu za dosud neznámým nepřítelem. Snad to bude Turek, snad Francouz, kdo ví…

Proto svoláváme naši žoldnéřskou rotu, aby se sešla na známém seřadišti v lesích nad Ledčí, připravena v plné pohotovosti a s veškerou výzbrojí. Oklepeme prach ze zbraní, vyženeme pavouky z pohárů a připravíme se na slavné bitvy. A kdo přežije, zase trochu naplní svůj měšec.

Kromě vojenského výcviku, kontroly mustruňku a stavění hlídek se můžete těšit na veselou muziku, tanec, rozmanité hry a jednu malou oslavu. Pokusíme se přes den patřičně unavit děti, aby nám zbylo dost sil na večerní zábavu. Čekají nás tentokrát tři noci, protože táboření bude končit až v pondělí v poledne.

Bůh s námi.

Jak naše táboření vypadá, můžete vidět na fotkách a videu níže.

Tábořiště

Tábořit se bude na louce uprostřed lesa na Vysočině (po dálnici 82 km od Prahy a 138 km od Brna) a to ve vašich vlastních historických stanech. Pokud chce někdo přijet jen na otočku, pak jsme schopni nabídnout stan na přespání, na louce je take dřevěný přístřešek. Autem je možno zajet přímo na tábořiště a po vyložení věcí zaparkovat hned vedle tábora. Bližší informace o tábořišti ZDE.

Záchody typu polní kadibudky k dispozici. Jídlo bude zajišťovat naše polní dobová kuchyně. V blízkosti je také studánka, ale doporučujeme vzít si vlastní kanystr či dobový soudek (cca 10 l). Vyhneme se tak dlouhým frontám na vodu v případě, že bude sucho.

Na sobotní večer je objednaná bečka jarního Mazáku, takže něco málo alkoholu bude zajištěno. Pokud budete chtít víno nebo něco tvrdšího, dovezte si. Pro společné posezení zajistíme velkou plachtu, 2 stoly a několik lavic, ale každá lavice či stůl navíc (kterou přivezete) se určitě bude hodit. Dovezte si hudební nástroje, v sobotu si jako již tradičně zabékáme a zatančíme.

Příjezd očekáváme v pátek 5. 5. 2023 od 17.00 hod. Kostýmová povinnost je pak od pátku 5. 5. od 20.00 hod. do pondělí 8. 5. do 14.00 hod., kdy akci oficiálně ukončíme. V táboře se udržuje pohledové minimum, to jest nedobový binec si nechte v zavřeném stanu. Během kostýmové povinnosti je vjezd aut na louku přísně zakázán. Pokud přesto potřebujete něco přinést či odnést, pak se v rámci táboření domluvte u ostatních pomoc.

další informace

Každý voják, nechť je vyzbrojen hlavní zbraní (píka, halapartna, jedenapůlruční meč, obouručák, arkebuza, buben nebo prapor) a pobočkou (tesák, katzbalger), zbroj je doporučena.

Do bitek povoleno pouze osobám starším 18-ti let, nebo od 15-ti, s písemných souhlasem rodičů.
Ženy se mohou účastnit v mužském odění. Výjimka jsou střelci, kde je povolena i sukně.

Píky – je obtížné je vozit. Nějaké máme a budeme se snažit dovézt, ale budeme rádi, když si dovezete vlastní.
Arkebuza (mušketa) – střelců bude hodně, kdo máte palné zbraně, rozhodně si je vezměte. Mějte kvalitní, nehrudkovatý střelný prach do hlavní.
Zbroj – pokud nejste zrovna střelcem, rozhodně doporučujeme kyrys+přilbu. Pokud budeme nacvičovat průniky do formace, tak první řada je dost na ráně…
Poboční zbraň – určitě všichni, často s nimi nacvičujeme nějaké techniky. Kdo máte ostrý tesák, tak prosím vezměte i ten, ať si můžeme zasekat do cvičných cílů.

Trénu se bude určitě hodit něco na pomocné práce. Základní výbavou je ostrý nůž, hodí se sekerka či tesák (ostrý). Vezměte si i pár spotřebních hader na utěrky a chňapky. Ženy poprosíme o nějaké základní šití, sem tam něco upadne…

Luk – určitě si zase zastřílíme. Hodil by se i nějaký dětský.
Vzduchovka – i když je nedobová, vezmeme pro starší děti.
Vrhací nože – odzkoušeno z minula, takže neváhejte a předveďte, jak jste se zlepšili!

Jako vždy, dostane každý na akci památeční odznáček, který si můžete našít na kostým.

Pro staré mazáky jsme loni nechali vyrobit speciální smaltované odznáčky A.D.1525. Kdo jej chce získat, musí na táboření vrátit standardních 10 odznáčků a zaplatit 250 Kč.

Hry – jakákoliv zajímavá dobová hra, ať už stolní nebo do pole, bude vítána. Sami jich pár přivezeme.
Tradičně z venkovních vezmeme Kubb a Möllky. Ze stolních vrchcáby, karty, kostky, Hnefatafl a Mlýn.

Mince – vezměte si dobové repliky mincí. Jistě je využijete (utratíte). Sázíme se často, rádi a úplně na cokoliv.

Hudební nástroje – vezměte si sebou dobové i nedobové nástroje. Některý večer určitě něco spácháme. 

 

Miska, lžička a pohárek je nutnost. Alkohol si vezměte vlastní, na sobotu zkusíme zajistit bečku piva, ráno si budete moct dát i tureckou kávu. 

Osvětlení – Svíčky a lampičky si přivezte v hojném počtu. Pamatujte, že může foukat. Rozhodně nechceme žádné baterky či svícení mobily! Skrz stanová plátna je to vidět a ruší to dobovou atmosféru.

Ženy – rozhodně nenechte doma šperky a jiná zkrášlovadla, muži to jistě ocení…

Muži – náhradní košile a spodky, hřeben, vosk na kníry, slivovice,… – silně doporučeno. Některé společenské události mohou vyžadovat zvýšené úsilí v oblasti čistoty těla, tak ať nezůstanete stranou.

Připomínáme zejména léky na alergie a případně i repelenty. Klíšťata a jiná havěť nestojí za to.
Někomu se můžou hodit i špunty do uší (při střelbě či večerním hluku), prášky na kocovinu a střeva, …
Vojsko a děti také základní obvazovou výbavu na bebinka, autolékarnička, ale bude stačit.

Psi, ovce, bejky a jiné domácí mazlíčky si klidně na táboření přivezte, ale pod podmínkou, že jsou zvyklí na lidi, děti, ostatní zvířenu a střelbu.
Každý za svého miláčka nese plnou zodpovědnost!

Pokud jste nemocný nebo máte vši, na táboření NEJEZDĚTE! Pokud se to týká vašich dětí, tak je nechte doma. 
Mějte prosím ohled na ostatní, Nikdo z nás nechce být po akci nemocný nebo odvšivovat sebe či rodinu. 
Nemocné bez milosti zmrskáme, zavšivené skalpujeme a hlavně je pošleme domů!

Cena?

Záloha na nájem louky a další náklady:

200 Kč / osoba od 15 let / akce
(děti do 14 let včetně neplatí nic)

PLATBA do 30. 4. na účet:
670100-2207790977/6210
Do zprávy pro příjemce uveďte svoje JMÉNO.
Kdo nezaplatí včas, zaplatí příspěvek +100 Kč.

Náklady na stravu:

cca 200 Kč / osoba od 12 let / den
(děti 3 – 12 let polovinu)

JÍDLO tabulka,
kde se závazně do 30. 4.
upíšete na stravu ZDE.
Jídlo se rozpočítá a zaplatí poměrově při odjezdu.

přihlašovací formulář