Historické Táboření

20. - 22. května 2022

O co jde?

Jedná se o tradiční pohodovou akci volného sdružení šermířských skupin, tanečních skupin i jednotlivců, zkrátka lidí, co mají něco společného s historií. Společně se nazýváme „Landsknechti A.D.1525“ a je tedy jasné, že se jedná o akci směřovanou do období 1. poloviny 16. století.

Naší snahou je však potkávat nové i staré tváře a tak pokud máš kostým ze století patnáctého nebo období 30-ti leté války, neváhej a přijeď s celou skupinou, rodinou nebo jen sám. Na celou dobu nebo jen na otočku.

Co je náplní?

Užít si dobového života…

  • Vojsko bude cvičit s píkami, tesáky, střílet z palných zbraní (dobové povely ke stažení zde).
  • Povaleči hrají karban a jiné dobové hry.
  • Mezi námi dlí určitě odborníci na různá odvětví – historici, učitelé šermu, švadleny, učitelé dobových tanců, muzeologové, padělatelé mincí, kováři … zkrátka, aby se probralo, co koho zajímá.
  • Večer se tančí, zpívá, debatuje, pije, muchluje… a trochu hlídkuje.
  • Děti mají různé soutěže nebo je vyháníme hrát si kamkoliv, jenom aby od nich byl pokoj.
  • Kuchyň máme famózní, ale občas je potřeba přiložit ruku k dílu, nasekat dřevo, opéct masisko.
  • Nebo přijeďte jen proto, aby jste si odpočinuli.

V prosinci roku 1512 zahájilo Velkovévodství moskevské novou válku, ve které se snažilo obsadit rusínská území Litevského velkovévodství. Během roku 1513 se dvakrát pokoušelo obsadit nejvýchodnější opevněnou pevnost Polsko-litevské unie, Smolensk. To se povedlo v červenci o rok později. Následně začali rusové zabírat další území.

Král polský a Velkovévoda litevský Zikmund I. Jagellonský sbírá veliké vojsko, aby svá území dobyl zpět. Naše žoldnéřská rota, nicnedělající a roztroušená po celých Čechách a Moravě, uvítá jakoukoliv práci. A tu se naskytla příležitost podívat se trochu na východ. Součástí polsko-litevského vojska mají být i žoldáci ze západu (tj. zejména z Čech a Slezska). Císař Maxmilián I. sice podporuje Albrechta I., velmistra Řádu bratří domu německého Svaté panny Marie v Jeruzalémě (jo, jsou to Teutoni, jo, je to dlouhej název, ale mě ty strašně složitý názvy baví), který se vzbouřil proti Zikmundovi, ale to nás rybičky, žold vyžadující, v Zemích koruny České dlící a císaři tak ještě nepodléhající, absolutně nezajímá. Však oni si to za pár let poláci s Teutony vyřeší a i Maxmilián pochopí, že nestojí na té optimální straně.

Takže tímto svolávám naši žoldnéřskou rotu, aby se sešla na známém seřadišti v lesích nad Ledčí, připravena v plné pohotovosti a s plnou výzbrojí. Oklepeme prach ze zbraní, vyženeme pavouky z pohárů připravíme na slavné bitvy. A kdo přežije, zase trochu naplní měšec.

Připravte se na to, že letošní jarní láger bude oproti minulým trochu méně duchovní a bude se více pochodovat, cvičit ve zbrani, zajišťovat perimetr a jiné vojenské taškařice. Přece jen se dá očekávat, že jako nejlepší pěšáci můžeme být nasazeni ve středním a nejdůležitějším voji. Tak ať na nás Zikmund nemusí šetřit!

Jak naše táboření vypadá, můžete vidět na fotkách a videu níže.

Tábořiště

Tábořit se bude na louce uprostřed lesa na Vysočině (po dálnici 82 km od Prahy a 138 km od Brna) a to ve vašich vlastních historických stanech. Pokud chce někdo přijet jen na otočku, pak jsme schopni nabídnout stan na přespání, na louce je take dřevěný přístřešek. Autem je možno zajet přímo na tábořiště a po vyložení věcí zaparkovat hned vedle tábora. Bližší informace o tábořišti ZDE.

Záchody typu polní kadibudky k dispozici. Jídlo bude zajišťovat naše polní dobová kuchyně. V blízkosti je také studánka, ale doporučujeme vzít si vlastní kanystr či dobový soudek (cca 10 l). Vyhneme se tak dlouhým frontám na vodu v případě, že bude sucho.

Na sobotní večer je objednaná bečka jarního Mazáku, takže něco málo alkoholu bude zajištěno. Pokud budete chtít víno nebo něco tvrdšího, dovezte si. Pro společné posezení zajistíme velkou plachtu, 2 stoly a několik lavic, ale každá lavice či stůl navíc (kterou přivezete) se určitě bude hodit. Dovezte si hudební nástroje, v sobotu si jako již tradičně zabékáme a zatančíme.

Příjezd očekáváme v pátek 20. 5. 2022 od 17.00 hod. Kostýmová povinnost je pak od pátku 20. 5. od 20.00 hod. do neděle 22. 5. do 14.00 hod., kdy akci oficiálně ukončíme. V táboře se udržuje pohledové minimum, to jest nedobový binec si nechte v zavřeném stanu. Během kostýmové povinnosti je vjezd aut na louku přísně zakázán. Pokud přesto potřebujete něco přinést či odnést, pak se v rámci táboření domluvte u ostatních pomoc.

Další užitečné informace:

Každý voják, nechť je vyzbrojen hlavní zbraní (píka, halapartna, jedenapůlruční meč, obouručák, arkebuza, buben nebo prapor) a pobočkou (tesák, katzbalger), zbroj je doporučena.

Do bitek povoleno pouze osobám starším 18-ti let, nebo od 15-ti, s písemných souhlasem rodičů.
Ženy se mohou účastnit v mužském odění. Výjimka jsou střelci, kde je povolena i sukně.

Píky – je obtížné je vozit. Nějaké máme a budeme se snažit dovézt, ale budeme rádi, když si dovezete vlastní.
Arkebuza (mušketa) – střelců bude hodně, kdo máte palné zbraně, rozhodně si je vezměte. Mějte kvalitní, nehrudkovatý střelný prach do hlavní.
Zbroj – pokud nejste zrovna střelcem, rozhodně doporučujeme kyrys+přilbu. Pokud budeme nacvičovat průniky do formace, tak první řada je dost na ráně…
Poboční zbraň – určitě všichni, často s nimi nacvičujeme nějaké techniky. Kdo máte ostrý tesák, tak prosím vezměte i ten, ať si můžeme zasekat do cvičných cílů.

Trénu se bude určitě hodit něco na pomocné práce. Základní výbavou je ostrý nůž, hodí se sekerka či tesák (ostrý). Vezměte si i pár spotřebních hader na utěrky a chňapky. Ženy poprosíme o nějaké základní šití, sem tam něco upadne…

Luk – určitě si zase zastřílíme. Hodil by se i nějaký dětský.
Vzduchovka – i když je nedobová, vezmeme pro starší děti.
Vrhací nože – odzkoušeno z minula, takže neváhejte a předveďte, jak jste se zlepšili!

Jako vždy, dostanete každý na akci památeční odznáček, který si můžete našít na kostým.

Pro staré mazáky jsme letos nechaly vyrobit speciální smaltované odznáčky A.D.1525. Kdo jej chce získat, musí na táboření vrátit standardních 10 odznáčků a zaplatit 250 Kč.

Hry – jakákoliv zajímavá dobová hra, ať už stolní nebo do pole, bude vítána. Sami jich pár přivezeme.
Tradičně z venkovních vezmeme Kubb a Möllky. Ze stolních vrchcáby, karty, kostky, Hnefatafl a Mlýn.

Mince – vezměte si dobové repliky mincí. Jistě je využijete (utratíte). Sázíme se často, rádi a úplně na cokoliv.

Hudební nástroje – vezměte si sebou dobové i nedobové nástroje. Některý večer určitě něco spácháme. 

 

Miska, lžička a pohárek je nutnost. Alkohol si vezměte vlastní, na sobotu zkusíme zajistit bečku piva, ráno si budete moct dát i tureckou kávu. 

Osvětlení – Svíčky a lampičky si přivezte v hojném počtu. Pamatujte, že může foukat. Rozhodně nechceme žádné baterky či svícení mobily! Skrz stanová plátna je to vidět a ruší to dobovou atmosféru.

Ženy – rozhodně nenechte doma šperky a jiná zkrášlovadla, muži to jistě ocení…

Muži – náhradní košile a spodky, hřeben, vosk na kníry, slivovice,… – silně doporučeno. Některé společenské události mohou vyžadovat zvýšené úsilí v oblasti čistoty těla, tak ať nezůstanete stranou.

Připomínáme zejména léky na alergie a případně i repelenty. Klíšťata a jiná havěť nestojí za to.
Někomu se můžou hodit i špunty do uší (při střelbě či večerním hluku), prášky na kocovinu a střeva, …
Vojsko a děti také základní obvazovou výbavu na bebinka, autolékarnička, ale bude stačit.

Psi, ovce, bejky a jiné domácí mazlíčky si klidně na táboření přivezte, ale pod podmínkou, že jsou zvyklí na lidi, děti, ostatní zvířenu a střelbu.
Každý za svého miláčka nese plnou zodpovědnost!

Pokud jste nemocný nebo máte vši, na táboření NEJEZDĚTE! Pokud se to týká vašich dětí, tak je nechte doma. 
Mějte prosím ohled na ostatní, Nikdo z nás nechce být po akci nemocný nebo odvšivovat sebe či rodinu. 
Nemocné bez milosti zmrskáme, zavšivené skalpujeme a hlavně je pošleme domů!

Cena?

Záloha na nájem louky a další náklady:

180 Kč / osoba od 15 let / akce

Číslo účtu pro zaplacení:
670100-2207790977/6210

(do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno)

Kdo nezaplatí předem, tak +50 Kč na místě.

Náklady na stravu:

Cca 170 Kč / osoba od 12 let / den.
Děti od 3 do 12 let pak půlku.

(poměrová část se rozpočítá a zaplatí při odjezdu)

On-line tabuka, kde se závazně upíšete na jídlo
do 16. 5. naleznete ZDE.

Přihlašovací formulář: