logo Poustevník
Po západu slunce rozsvítíme vaši akci netradičním ohnivým přestavením.
Oheň
logo Poustevník
Provádíme šerm z období vrcholné gotiky a renesance plné surových i technicky propracovaných soubojů.
Šerm
logo Poustevník
Provádíme rekonstrukce dvorských honosných tanců i veselých tanců prostého lidu období středověku a renesance.
Tanec
Previous
Next
Previous
Next

Historické Táboření

3. - 5. května 2019

O co jde?

Jedná se o tradiční pohodovou akci volného sdružení šermířských skupin, tanečních skupin i jednotlivců, zkrátka lidí, co mají něco společného s historií. Společně se nazýváme „Landsknechti A.D.1525“ a je tedy jasné, že se jedná o akci směřovanou do období 1. poloviny 16. století.

Naší snahou je však potkávat nové i staré tváře a tak pokud máš kostým ze století patnáctého nebo období 30-ti leté války, neváhej a přijeď s celou skupinou, rodinou nebo jen sám. Na celou dobu nebo jen na otočku.

Jak naše táboření vypadá, můžete vidět na fotkách a videu z loňského roku.

A co je náplní?

Užít si dobového života…

  • Vojsko bude cvičit s píkami, tesáky, střílet z palných zbraní (dobové povely ke stažení zde).
  • Povaleči hrají karban a jiné dobové hry.
  • Mezi námi dlí určitě odborníci na různá odvětví – historici, učitelé šermu, švadleny, učitelé dobových tanců, muzeologové, padělatelé mincí, kováři … zkrátka, aby se probralo, co koho zajímá.
  • Večer se tančí, zpívá, debatuje, pije, muchluje… a trochu hlídkuje.
  • Děti mají různé soutěže nebo je vyháníme hrát si kamkoliv, jenom aby od nich byl pokoj.
  • Kuchyň máme famózní, ale občas je potřeba přiložit ruku k dílu, nasekat dřevo, opéct masisko.
  • Nebo přijeďte jen proto, aby jste si odpočinuli.

Možnosti a podmínky táboření:

Tábořit se bude na louce uprostřed lesa na Vysočině (po dálnici 82 km od Prahy a 138 km od Brna) a to ve vašich vlastních historických stanech. Pokud chce někdo přijet jen na otočku, pak jsme schopni nabídnout stan na přespání, na louce je take dřevěný přístřešek. Autem je možno zajet přímo na tábořiště a po vyložení věcí zaparkovat hned vedle tábora. Bližší informace o tábořišti ZDE.

Záchody typu polní kadibudky k dispozici. Jídlo bude zajišťovat naše polní dobová kuchyně. V blízkosti je také studánka, ale doporučujeme vzít si vlastní kanystr či dobový soudek (cca 10 l). Vyhneme se tak dlouhým frontám na vodu v případě, že bude sucho. Alkohol převážně vlastní, zkusíme zajistit na sobotu večer bečku, ale nic neslibujeme :). Pro společné posezení zajistíme velkou plachtu, 2 stoly a několik lavic, ale každá lavice či stůl navíc (kterou přivezete) se určitě bude hodit.

Příjezd očekáváme v pátek 3. 5. 2019 od 17.00 hod. Kostýmová povinnost je pak od pátku 3. 5. od 20.00 hod. do neděle 5. 5. do 14.00 hod., kdy akci oficiálně ukončíme. V táboře se udržuje pohledové minimum, to jest nedobový binec si nechte v zavřeném stanu. Během kostýmové povinnosti je vjezd aut na louku přísně zakázán. Pokud přesto potřebujete něco přinést či odnést, pak se v rámci táboření domluvte u ostatních pomoc.

Cena?

Nájem louky a další náklady:

150 Kč / dospělá osoba / akce
na ČÚ: 670100-2207790977/6210
(do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno)
nebo
zaplaťte hotově přímo na místě.

Náklady na stravu:

Cca 140 Kč / dospělá osoba / den.
Děti od 3 do 12 let pak půlku.

(poměrová část se rozpočítá a zaplatí při odjezdu) On-line tabulku, kde se závazně upíšete na jídlo do 28.  4. 2019 naleznete ZDE.

Další užitečné informace:

Každý voják, nechť je vyzbrojen hlavní zbraní (píka, halapartna, jedenapůlruční meč, obouručák, arkebuza, buben nebo prapor) a pobočkou (tesák, katzbalger), zbroj je doporučena.

Do bitek povoleno pouze osobám starším 18-ti let, nebo od 15-ti, s písemných souhlasem rodičů.
Ženy se mohou účastnit v mužském odění. Výjimka jsou střelci, kde je povolena i sukně.

Píky – je obtížné je vozit. Nějaké máme a budeme se snažit dovézt, ale budeme rádi, když si dovezete vlastní.
Arkebuza (mušketa) – střelců bude hodně, kdo máte palné zbraně, rozhodně si je vezměte. Mějte kvalitní, nehrudkovatý střelný prach do hlavní.
Zbroj – pokud nejste zrovna střelcem, rozhodně doporučujeme kyrys+přilbu. Pokud budeme nacvičovat průniky do formace, tak první řada je dost na ráně…
Poboční zbraň – určitě všichni, často s nimi nacvičujeme nějaké techniky. Kdo máte ostrý tesák, tak prosím vezměte i ten, ať si můžeme zasekat do cvičných cílů.

Trénu se bude určitě hodit něco na pomocné práce. Základní výbavou je ostrý nůž, hodí se sekerka či tesák (ostrý). Vezměte si i pár spotřebních hader na utěrky a chňapky. Ženy poprosíme o nějaké základní šití, sem tam něco upadne…

Luk – určitě si zase zastřílíme. Hodil by se i nějaký dětský.
Vzduchovka – i když je nedobová, vezmeme pro starší děti.
Vrhací nože – odzkoušeno z minula, takže neváhejte a předveďte, jak jste se zlepšili!

Hry – jakákoliv zajímavá dobová hra, ať už stolní nebo do pole, bude vítána. Sami jich pár přivezeme.

Mince – vezměte si dobové repliky mincí. Jistě je využijete (utratíte). Sázíme se často, rádi a úplně na cokoliv.

Hudební nástroje – vezměte si sebou dobové i nedobové nástroje. Některý večer určitě něco spácháme. 

 

Miska, lžička a pohárek je nutnost. Alkohol si vezměte vlastní, na sobotu zkusíme zajistit bečku piva, ráno si budete moct dát i tureckou kávu. 

Osvětlení – Svíčky a lampičky si přivezte v hojném počtu. Pamatujte, že může foukat. Rozhodně nechceme žádné baterky či svícení mobily! Skrz stanová plátna je to vidět a ruší to dobovou atmosféru.

Ženy – rozhodně nenechte doma šperky a jiná zkrášlovadla, muži to jistě ocení…

Muži – náhradní košile a spodky, hřeben, vosk na kníry, slivovice,… – silně doporučeno. Některé společenské události mohou vyžadovat zvýšené úsilí v oblasti čistoty těla, tak ať nezůstanete stranou.

Připomínáme zejména léky na alergie a případně i repelenty. Klíšťata a jiná havěť nestojí za to.
Někomu se můžou hodit i špunty do uší (při střelbě či večerním hluku), prášky na kocovinu a střeva, …
Vojsko a děti také základní obvazovou výbavu na bebinka, autolékarnička, ale bude stačit.

Psi, ovce, bejky a jiné domácí mazlíčky si klidně na táboření přivezte, ale pod podmínkou, že jsou zvyklí na lidi, děti, ostatní zvířenu a střelbu.
Každý za svého miláčka nese plnou zodpovědnost!

Pokud jste nemocný nebo máte vši, na táboření NEJEZDĚTE! Pokud se to týká vašich dětí, tak je nechte doma. 
Mějte prosím ohled na ostatní, Nikdo z nás nechce být po akci nemocný nebo odvšivovat sebe či rodinu. 
Nemocné bez milosti zmrskáme, zavšivené skalpujeme a hlavně je pošleme domů!

V roce 1526, kdy byla Českomoravská rota i švýcarské oddíly po italském tažení rozpuštěny, se zdálo, že habsburkové drží evropu pevně v rukou. Vojsko se rozešlo k rodinám, kdekdo si obnovil starou živnost a snad jen několik důstojníků bylo povoláno k rutinní vojenské službě.

Ke zděšení všech dobrých křesťanů však už v září téhož roku došlo k bitvě u Moháče na území jižních Uher, kde obrovské osmanské vojsko sultána Sulejmana I. rozdrtilo během pouhých dvou hodin křesťanskou armádu. V této bitvě umírá Český a Uherský král Ludvík Jagelonský a císař Karel V svěřuje uvolněný trůn do rukou svého bratra Ferdinanda I. Bohužel jihovýchodní Uhry už v té době patří Osmanské říši.

Je jaro roku 1529 A.D. a bubny v Evropě bijí na poplach. Nepřítel na jihovýchodní hranici se opět probouzí. Špehové, kupci a vandrovníci přinášejí znepokojivé zvěsti, ze kterých vojenští stratégové usuzují, že síla nepřítele už přesáhla 150.000 mužů ve zbrani a dále se rozrůstá. V nejvyšších kruzích panují obavy, že příštím cílem Sulejmana I. je tentokrát sama Vídeň.

Na rozkaz Ferdinanda I je ve spěchu opět shromažďováno vojsko. Na volání do zbraně (či snad pod příslibem dobrého žoldu) odpovídá i Českomoravská rota. Potkávají se staří známí a sem tam se objeví i nováček. Všem je jasné, že je třeba rychle dosáhnout opět vynikající formy, protože osmanské oddíly elitních janičářů či sipáhiů budou tvrdým oříškem.

Dříve, než se však stačí stav roty doplnit do plného počtu, přichází rozkaz k rychlému přesunu na hranici rozdělující křesťanskou a osmanskou část Uher. Úkol je jasný. V malých patrolách pročesávat lesy poblíž města Budy a včas odhalit případné překročení hranice nepřítelem. A k tomu nám dopomáhej Bůh.

PŘIHLÁŠENÍ